EDITEL rozszerza działalność na Niemcy
Nowy oddział Grupy EDITEL w Eschborn
Międzynarodowy specjalista w dziedzinie elektronicznej wymiany danych (EDI), z siedzibą w Wiedniu, rozszerza swoją działalność w Niemczech, otwierając nowy oddział w Eschborn, zlokalizowanym w dynamicznie rozwijającym się regionie Frankfurtu nad Menem. Wielu niemieckich klientów biznesowych z sektora handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych, logistyki, farmacji oraz motoryzacji będzie teraz korzystać z jeszcze lepszego, lokalnego wsparcia EDITEL.
Po założeniu licznych oddziałów w Europie Środkowej i Wschodniej EDITEL, jeden z wiodących międzynarodowych dostawców usług EDI, niedawno otworzył niemiecką spółkę zależną w Eschborn. EDITEL wspiera teraz również międzynarodowe firmy z regionu metropolitalnego Frankfurt-Ren-Men w cyfryzacji i automatyzacji ich łańcuchów dostaw, szczególnie poprzez elektroniczną wymianę dokumentów biznesowych, takich jak zamówienia, dowody dostawy i faktury. Za pośrednictwem centrum danych EDITEL eXite® można dotrzeć praktycznie do każdej firmy na świecie, a ponad 20 000 przedsiębiorstw z różnych branż już aktywnie korzysta z platformy EDI do elektronicznej wymiany danych. Optymalizując i harmonizując łańcuchy dostaw, firma zapewnia wzrost wydajności, poprawę jakości danych oraz redukcję kosztów.
Nowe centrum kompetencyjne wspiera optymalizację procesów cyfrowych
„Dzięki temu krokowi chcemy być jeszcze bliżej naszych klientów w Niemczech, aby wspierać ich w cyfryzacji i automatyzacji procesów w całym łańcuchu dostaw oraz pomagać im w oszczędzaniu cennych zasobów i kosztów” — mówi Gerd Marlovits, dyrektor zarządzający EDITEL Austria. „Ponadto firmy stoją w obliczu nowych wymogów prawnych, takich jak stopniowe wprowadzenie obowiązku e-fakturowania od 2025 roku oraz modernizacja przepisów dotyczących podatku VAT (ViDA) w UE, które są planowane na rok 2030. Dzięki naszemu nowemu centrum kompetencyjnemu ViDA chcemy doradzać firmom we wszystkich kwestiach związanych z e-sprawozdawczością i e-fakturowaniem oraz przygotować je na te zmiany, oferując nowoczesne rozwiązania cyfrowe” — dodaje Marlovits.
Nacisk na cyfryzację ze względu na wymogi prawne
Wraz z ustawą, która wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku, niemieccy ustawodawcy podejmują znaczący krok w kierunku obowiązkowego e-fakturowania w sektorze B2B. Od tego momentu zgoda odbiorcy faktury na jej elektroniczną wymianę nie będzie już wymagana. Oznacza to, że zainteresowane firmy będą musiały być w stanie otrzymywać e-faktury w ustrukturyzowanym formacie i przetwarzać je elektronicznie. Od końca 2020 roku dostawcy federalni (B2G) w Niemczech są zobowiązani do wystawiania faktur za zamówienia publiczne w określonych formatach elektronicznych. Ponadto oczekuje się, że inicjatywa Komisji Europejskiej „VAT w erze cyfrowej” (ViDA) nałoży na przedsiębiorstwa dalsze obowiązki w zakresie e-sprawozdawczości i e-fakturowania od 2030 roku. „Wiele firm jeszcze nie jest tego świadomych, ale powinny już teraz podjąć strategiczne przygotowania” — apeluje Marlovits.
Potencjał ponad 10 miliardów e-faktur w Europie
W samym obszarze fakturowania wciąż istnieje ogromny potencjał do cyfryzacji: w Niemczech faktury są nadal przesyłane głównie w formie papierowej lub jako nieustrukturyzowane pliki przesyłane pocztą elektroniczną. Według raportu Billentis „Global e-invoicing and tax compliance report” (2024), potencjał e-faktur w europejskim sektorze B2B wynosi w tym roku ponad 10 miliardów, a liczba ta stale rośnie.
„Firmy wciąż tracą ogromny potencjał oszczędności kosztów w samym procesie fakturowania, nie wspominając już o aspektach zrównoważonego rozwoju, jakie niesie ze sobą e-faktura poprzez redukcję zużycia papieru. Ustrukturyzowane e-faktury minimalizują ryzyko błędów przy ręcznym wprowadzaniu danych i przygotowują firmy na przyszłość, umożliwiając łatwiejsze cyfrowe przetwarzanie w systemach ERP oraz systemach zarządzania towarami partnerów biznesowych. Nawet poza e-fakturowaniem nadal istnieje potencjał do cyfryzacji procesów wyższego szczebla” — wyjaśnia Marlovits.
Zarówno w sektorze B2B, jak i B2G, centrum kompetencyjne EDITEL wspiera firmy w tworzeniu, weryfikacji, konwersji i przesyłaniu faktur elektronicznych. EDITEL oferuje również dostęp do europejskiej sieci PEPPOL (Pan-European Public Procurement OnLine), co jest szczególnie istotne w przypadku e-faktur dla sektora publicznego (B2G) w niektórych krajach UE.