Komunikacja biznesowa z chorwackimi firmami? To prostsze niż myślicie!
W miarę rozwoju gospodarczych związków Polski z Chorwacją polskie firmy coraz śmielej wkraczają na ten obiecujący rynek. W jaki sposób mogą one nawiązać komunikację biznesową z partnerami z Bałkanów? Przez Peppol!
Polska jest jednym z największych eksporterów na rynek chorwacki, z rekordową wartością eksportu w 2022 roku, sięgającą niemal 1,5 mld euro. Popularne kategorie eksportowe obejmują części samochodowe, meble i artykuły spożywcze. Ten wzrost świadczy o dynamicznie rozwijających się relacjach gospodarczych między Polską a Chorwacją.
Dlaczego ten bałkański kraj cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem polskich firm? Z jednej strony tamtejszy rząd zachęca do inwestycji, czego przykładem może być utworzenie ponad 20 specjalnych stref ekonomicznych. Z drugiej strony dołączenie do Unii Europejskiej w 2013 r., a potem także do strefy Schengen gwarantuje stabilność ekonomiczno-polityczną.
Sposób na komunikację z całą Europą
Coraz więcej przedsiębiorstw wkraczających na chorwacki rynek odkrywa, jak powszechne są wymagania korzystania z elektronicznych dokumentów. Dlatego w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy coraz więcej polskich, ale i czeskich firm zgłasza się do nas w EDITEL Polska z prośbą o nawiązanie połączenia z chorwackimi kontrahentami poprzez Peppol. To europejska sieć umożliwiająca bezproblemową wymianę elektronicznych dokumentów handlowych, takich jak faktury, zamówienia i potwierdzenia dostawy. Znacząco ułatwia i przyspiesza to procesy biznesowe.
EDITEL Polska, oprócz udostępniania portalu dla firm wysyłających niewielką liczbę dokumentów, oferuje również możliwość integracji z firmami poprzez strukturę plików. Ta opcja, choć na początku może być mniej popularna, zyskuje na znaczeniu wraz ze wzrostem skali wysyłanych dokumentów. Ponadto firmy po wejściu na rynek chorwacki odkrywają, że obowiązek dostarczania faktur elektronicznych jest często zawarty w innych kontraktach, co umożliwia im obsługę szerszego spektrum klientów i partnerów biznesowych. To rozszerzenie usług przyczynia się do bardziej efektywnej i zintegrowanej komunikacji biznesowej na poziomie międzynarodowym.
W każdym kraju Unii Europejskiej istnieje platforma, która służy do obsługi sieci Peppol. W przypadku Chorwacji jest to e-Račun, a w Polsce Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF). EDITEL Polska jest jednym z brokerów PEF, co oznacza, że zostaliśmy wybrani przez Ministerstwo Finansów do obsługi tej platformy, a od 1 lipca będziemy częścią jedynego konsorcjum pełniącego tę funkcję. Warto zaznaczyć, że dzięki sieci Peppol polscy przedsiębiorcy mogą nawiązać komunikację B2B i B2G z partnerami z dowolnego kraju wspólnoty: Skandynawii, Bałkanów czy naszych południowych sąsiadów. Poza brokerem PEF jesteśmy też Punktem Dostępu (Access Point) sieci Peppol, co oznacza, że posiadamy certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo i ciągłość naszych usług. Dlatego wybierają nas nie tylko polscy przedsiębiorcy, ale także klienci obsługiwani w ramach Grupy EDITEL.
Historia Peppol
Peppol wystartował w 2008 roku jako duży eksperymentalny projekt współfinansowany przez Komisję Europejską i partnerów konsorcjalnych. Jego głównym celem było ułatwienie transakcji handlowych między sektorem publicznym a prywatnym, co w efekcie miało zwiększyć fektywność i wspierać uczciwą konkurencję.
Aby to osiągnąć, stworzono Peppol Business Interoperability Specifications (SpecyfikacjeInteroperacyjności Biznesowej Peppol, Peppol BIS), które ustalały standardy dla wymiany kluczowych dokumentów handlowych, takich jak zamówienia i faktury elektroniczne. Wszystko to miało być realizowane poprzez otwartą i bezpieczną sieć komunikacyjną.
Symbolic image copyright iStockphoto, photo credit Vladimir Tyurin
Logo copyright Peppol