Przyszłość z EDI – oczywiście przyjazna dla środowiska!
Kontrola klimatu: dowiedz się, jak przyjazne dla środowiska jest EDI
W 2019 roku na całym świecie wystawiono około 550 miliardów faktur – z czego tylko dziesięć procent było w pełni papierowych, jak ujawniło niedawne badanie przeprowadzone przez Billentis. Kiedy koronawirus uderzył w 2020 r., Elektroniczna Wymiana Danych (EDI) dla dokumentów biznesowych stała się prawdziwym impulsem. Nie trzeba dodawać, że mniejsze zużycie papieru wynikające z korzystania z EDI jest bardzo korzystne dla środowiska. Jednak postępująca cyfryzacja nadaje nowe znaczenie zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów w obszarze IT. W EDITEL regularnie współpracujemy z naszymi partnerami w celu uruchomienia inicjatyw, z których niektóre omówię w tym artykule.
EDI kładzie kres bezużytecznym odpadom papierowym
Małe działania mogą mieć ogromny wpływ. Sytuacja opisana poniżej może przypominać niektórym użytkownikom EDI dawne czasy, gdy wciąż wymieniali się papierowymi dokumentami ze swoimi partnerami biznesowymi. Ręczna interwencja znacznie zwiększa możliwość popełnienia błędu podczas procesu od otrzymania zamówienia do utworzenia awiza wysyłki i otrzymania płatności. Ponadto proces ten powoduje marnowanie dużej ilości papieru. Międzynarodowe badania wykazały, że w przypadku każdego procesu od zakupu do płatności można zaoszczędzić do 51 euro, przechodząc na elektroniczną wymianę danych. Ostatecznie EDI ma długotrwały pozytywny wpływ na środowisko, a jednocześnie jest korzystne dla budżetu firmy.
Każdy w łańcuchu musi działać odpowiedzialnie
W obszarze EDI zazwyczaj współpracuje ze sobą wiele podmiotów. Oprócz firm, które wymieniają między sobą dane, są to również dostawcy usług EDI i firmy, dla których pracują. EDITEL już wiele lat temu zdecydował, że będzie współpracować tylko z wiarygodnymi partnerami, dla których społeczna odpowiedzialność biznesu jest tak samo ważna jak dla nas.
Nasi klienci ostatecznie chronią środowisko:
- poprzez korzystanie z EDI, aby uczynić procesy biznesowe bez użycia papieru i bardziej efektywnymi,
- poprzez korzystanie z różnych systemów informatycznych (archiwa elektroniczne, rozwiązania do prezentowania rachunków, portale dostawców itp.), które pomagają uniknąć niepotrzebnych i szkodliwych dla środowiska wydruków faktur i innych dokumentów, jednocześnie zwiększając niezawodność dostaw.
Zużycie energii zmniejszone o 70%
Klienci EDITEL wymieniają swoje dokumenty biznesowe za pośrednictwem platformy EDI eXite. Niezbędne serwery i całe środowisko produkcyjne nie znajdują się w przypadkowym zagranicznym centrum danych, ale w T-Systems w Wiedniu. W końcu EDITEL oczekuje od swoich partnerów nie tylko doskonałej jakości usług i wysokich standardów ochrony danych, ale także ochrony środowiska. Efektywność energetyczna jest kluczowa w tym obszarze. W ciągu ostatnich kilku lat firma T-Systems stopniowo zmniejszała zużycie energii w systemach chłodzenia serwerowni, wprowadzając system chłodzenia recyrkulacyjnego o zmiennej prędkości. Dzięki obniżeniu prędkości pracy, zużycie energii spada o około 70%. Nieco wyższe temperatury w serwerowniach pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej energii. Podsumowując, jest to bardzo korzystne dla środowiska – ale to nie wszystko!
Certyfikacja zgodnie z normą zarządzania środowiskowego
Nasz partner, firma T-Systems, prowadzi obecnie projekt przebudowy (którego zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2022 r.), w ramach którego wymieniony zostanie cały system chłodzenia. Nowy modułowy system chłodzenia zostanie dostosowany do wymaganej wydajności i pozwoli na znaczną poprawę w zakresie efektywności energetycznej, wydajności i dostępności. Po przebudowie T-System planuje uzyskać certyfikat EN 50600. Ta europejska norma opiera się na holistycznym podejściu i definiuje specyfikacje dotyczące planowania, budowy i obsługi centrów danych. Oprócz oczekiwania wysokiej jakości od swoich partnerów biznesowych, w EDITEL regularnie zatrudniamy zewnętrzne organizacje do przeprowadzania audytów naszych własnych procesów.
Znak jakości „Austrian Cloud” dla EDITEL
W 2020 roku EDITEL otrzymał znak jakości „Austrian Cloud”. To wyróżnienie przyznawane przez Austriacką Izbę Handlową i EuroCloud Austria informuje świat, że dany dostawca usług w chmurze przechowuje dane wyłącznie w Austrii. Aby uzyskać ten znak jakości, musieliśmy spełnić łącznie 90 elementów kontrolnych dotyczących parametrów, od ochrony danych, aspektów bezpieczeństwa i zgodności z prawem po infrastrukturę techniczną. Przeszliśmy również dodatkowe przeglądy zewnętrzne.
Zapewnienie bezpieczeństwa i wydajności teraz i w przyszłości
Ponadto w 2020 r. EDITEL po raz kolejny przeszedł audyt „ISAE 3402 Type II” i przeszedł go pomyślnie. Podczas tego audytu niezależna firma audytorsko-doradcza EY przeprowadziła dogłębną analizę jakości naszych usług związanych z klientami, począwszy od bezpieczeństwa IT i jakości rozwoju oprogramowania, a skończywszy na międzynarodowym wsparciu i wdrożeniu specyfikacji RODO. Te okresowe audyty są narzędziem, które potwierdza wysokie bezpieczeństwo i wydajność podczas naszych codziennych operacji. Podczas gdy chcemy chronić środowisko z długotrwałym skutkiem, chcemy również utrzymać naszą pionierską rolę w obszarze EDI i obsługi klienta z korzyścią dla naszych klientów.
Środowisko jest bardzo drogie naszym sercom i to samo dotyczy zadowolenia klientów. Dlatego nie wahaj się zadawać nam pytań. Skorzystaj z formularza kontaktowego po prawej stronie, aby się z nami skontaktować.
O autorze
Alexander Schaefer
CIO w EDITEL Austria
O firmie EDITEL
EDITEL, dostawca usług EDI, jest wiodącym międzynarodowym dostawcą rozwiązań EDI (EDI = Electronic Data Interchange). Firma specjalizuje się w optymalizacji procesów łańcucha dostaw dla firm każdej wielkości i we wszystkich branżach.
Zdjęcie portretowe, prawa autorskie Editel/Petra Spiola
Prawa autorskie do zdjęcia symbolicznego iStockphoto, weerapatkiatdumrong
Grafika chroniona prawem autorskim Billentis