Ustawa o VAT znowelizowana przez Sejm
Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur, znowelizowana przez Sejm 16 czerwca 2023 roku!
Za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw było 240 posłów, przeciw głosowało 203, a od głosu wstrzymało się dziewięciu.
Podczas głosowań Sejm przyjął kilka poprawek do ustawy, które miały na celu doprecyzowanie zapisów. Wśród zaakceptowanych przez posłów zmian znalazły się m.in. zapisy:
- o korekcie dokumentów,
- okresie przechowywania e-faktur przez okres 10 lat,
- na mocy których okres awarii będzie wyznaczać moment publikacji komunikatów o początku oraz zakończeniu awarii. Posłowie wprowadzili także możliwość ogłoszenia komunikatu o kolejnej awarii systemu.
Nowelizacja zakłada ponadto wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) – poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC.
Zgodnie z projektem przyjętym przez Sejm, od 2025 r. ma zostać wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie będzie także uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł, poza wyjątkami w zakresie niektórych szczególnych rodzajów faktur (bilety na przejazdy autostradami i inne bilety).
Celem ustawy jest:
- przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego i ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie biznesu,
- wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF. Uwaga! Ten obowiązek będzie dotyczyć faktur, potwierdzających transakcje między przedsiębiorcami, nie obejmie sytuacji, kiedy kupującym jest konsument,
- wdrożenie jednolitego standard e-faktury, który ma uprościć proces dokumentowania transakcji, przyspieszyć i zautomatyzować wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.
Szacuje się, że obligatoryjny system KSeF będzie obsługiwał ponad 2,5 mld ustrukturyzowanych e-faktur rocznie.