VAT w epoce cyfrowej. Propozycje reform podatkowych
Unia Europejska rozpoczęła prace dotyczące zreformowania sprawozdawczości i fakturowania podatku VAT w krajach wspólnoty. Są to propozycje reform od 30 lat.
8 grudnia 2022 r. Komisja Europejska opublikowała proponowane reformy podatku VAT w epoce cyfrowej w trzech filarach:
- jednolita rejestracja VAT,
- wymogi sprawozdawczości cyfrowej
- ekonomia platformy.
Proponowane reformy zostaną wprowadzone w latach 2023–2028.
Wydaje się, że reformy cieszą się powszechnym poparciem, ponieważ obiecują one dodatkowe dochody podatkowe zrównoważone elastycznością dostosowania do krajowych priorytetów. Nie wszystkie reformy będą musiały zostać przyjęte w 2023 r., niektóre wejdą w życie dopiero za kilka lat.
Jak czytamy na stronie Parlamentu UE począwszy od 2024 roku, Państwa członkowskie mogą narzucić krajowe e-fakturowanie bez uprzedniej zgody KE. Wystawianie e-faktur nie będzie już uzależnione od zgody klienta, dlatego przedsiębiorcy muszą poważnie zacząć się przygotowywać do procesu akceptacji e-faktur.
Faktury elektroniczne zastąpią faktury papierowe z pewnymi ograniczeniami do 2028 roku.. Państwa członkowskie już teraz mają możliwość narzucenia e-faktur dla transakcji krajowych, ale wszystkie systemy krajowe muszą być zbieżne z unijną normą dotyczącą e-fakturowania, EN 16931.
Państwa członkowskie nie mogą wprowadzać żadnych nowych systemów e-faktur poprzedzających rozliczenie. Te, które już istnieją, Włochy (Sistema di Interscambio) i planowane e-fakturowanie w Polsce na 2024 r., mogą obowiązywać do stycznia 2028 r.
Z początkiem 2028 roku obowiązkowe stanie się na terenie całej UE ustrukturyzowane e-fakturowanie dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w oparciu o normę EN 16931. Będą to nowe pola danych (np. szczegóły rozliczenia).