Zaawansowane technologicznie zbiory ziemniaków
Co wspólnego mają ziemniaki z EDI?
Kiedy jest właściwy moment na przejście z Web EDI na zintegrowane rozwiązanie? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od firmy. Na przykład wielu klientów EDITEL łączy to z przejściem na nowy system ERP, który pozwala im zrobić wszystko za jednym razem. Tak też było w przypadku firmy Dorfinger, która jest największym producentem ziemniaków, cebuli i czosnku w Dolnej Austrii.
Od kilku lat firma polega na systemie ERP styryjskiej firmy programistycznej activeIT i rozwiązaniach EDITEL. Jako dostawca do wszystkich głównych sieci detalicznych, który współpracuje z około 150 rolnikami, „płynna komunikacja biznesowa jest najważniejsza”, powiedział kierownik operacyjny Karlheinz Zelinger.
Dorfinger wdrożył nowy system ERP traceNET firmy activeIT i jednocześnie przeszedł z rozwiązania Web EDI na rozwiązanie zintegrowane. Dla pana Zelingera jest to „ważny krok w kierunku modernizacji. Wszystko działa teraz znacznie wydajniej” – powiedział. Karlheinz Zelinger jest zadowolony z łatwości obsługi rozwiązania: „Rozwiązanie jest bardzo łatwe w użyciu w naszej codziennej działalności, dlatego wszyscy zaangażowani są z niego bardzo zadowoleni”.
Z Web EDI na zintegrowane rozwiązanie
Dorfinger stanął przed wyborem, czy pozostać przy ugruntowanych strukturach, czy zrobić kolejny krok w kierunku ekspansji i pozycjonowania się na przyszłość. Rodzinna firma istnieje od 1919 roku i od tego czasu specjalizuje się w uprawie ziemniaków i cebuli, stając się liderem na rynku. Dorfinger zatrudnia obecnie około 100 osób w dwóch lokalizacjach, w których każdego roku przetwarza się ponad 50 000 ton świeżych ziemniaków, cebuli i czosnku dla głównych sieci detalicznych. Struktury i procesy, które obowiązywały przed konwersją i ekspansją, były przestarzałe. Firma była rozproszona w sześciu lokalizacjach i nie działała wydajnie. Aby rozwiązać ten problem, firma otworzyła nowy obiekt w 2020 roku, zmniejszając liczbę lokalizacji do dwóch.
Dorfinger zdecydował się na rozbudowę istniejącego systemu traceNET. Pełna integracja systemu ERP obejmowała konwersję z Web EDI na zintegrowane rozwiązanie. Zintegrowane rozwiązanie do elektronicznej wymiany danych między innymi całkowicie wyeliminowało potrzebę ręcznego wprowadzania danych, co z kolei uwolniło zasoby. Cyfryzacja znacznie usprawniła procesy w całym łańcuchu dostaw. Ponadto firma wdrożyła system wydajności i kontroli produkcji (PECS). W tym celu Dorfinger nawiązał współpracę z Christopherem Immervollem z activeIT. PECS pomaga firmie śledzić wszystko. W końcu istnieje wiele kroków i informacji, które wymagają dbałości o szczegóły, od dostawy po sortowanie i wysyłkę.
Wzrost wydajności
Nasz ekspert EDI, kierownik projektu Stefan Bednarik, był odpowiedzialny za wdrożenie projektu: „Dorfinger już wcześniej korzystał z naszego rozwiązania Web EDI. Jest to opłacalny sposób, który pozwala firmom o niskim wolumenie transakcji na elektroniczną wymianę danych z klientami komercyjnymi”. W wyniku zmiany, ilość zamówień gwałtownie wzrosła, a sieć detaliczna REWE zwróciła się do Dorfinger z prośbą o przejście również na elektroniczne awiza wysyłki i faktury. Ostatecznie wdrożono kompletne rozwiązanie do integracji danych, co zaowocowało znacznie wydajniejszymi procesami.
Dla pana Zelingera przejście na rozwiązanie EDI, które jest zintegrowane z systemem ERP, było „ważnym krokiem w kierunku modernizacji”. Ponadto „rozwiązanie jest bardzo łatwe w użyciu w naszej codziennej działalności, dlatego wszyscy zaangażowani są z niego bardzo zadowoleni” – powiedział.
Projekt ten dobrze ilustruje związek między ziemniakami, systemami i danymi. Podkreśla również znaczenie dobrej pracy zespołowej, która w tym przypadku obejmowała przede wszystkim ekspertów ds. operacji ERP i EDI.
Prawa autorskie do symbolicznego obrazu Dorfinger KG